Будівництво СЕС: дорога легша, коли зустрічається хороший підрядник

Компанія Авенстон за час роботи на українському ринку сонячної енергетики брала участь в багатьох проектах різного масштабу і складності. Про те, як інвестору мінімізувати ризики при виборі підрядника і сервісної організації, розповідає генеральний директор Авенстон Дмитро Лукомський.


На фото Дмитро Лукомський, генеральний директор компанії Авенстон


Дмитро Васильовичу, що повинен знати потенційний інвестор при виборі підрядника для будівництва сонячної електростанції?


- При виборі підрядника для будівництва сонячної дахової електростанції потрібно враховувати кілька критеріїв.


Перший з них - це наявність досвіду компанії в даній сфері. Звичайно ж, СЕС може побудувати будь-яка електротехнічна компанія. Але, як і при вирішенні будь-якої складної технічної задачі, важливо враховувати безліч нюансів.


Другий критерій оцінки потенційного підрядника - це те, які питання задає компанія-претендент в процесі збору вихідних даних. Найчастіше трапляється так, що у відповідь на запит потенційного клієнта відразу видається якась індикативна комерційна пропозиція. У разі будівництва дахової сонячної станції - це вкрай неправильно, оскільки на об'єктах такого типу виникає безліч нюансів, пов'язаних з деталями конфігурації кожного конкретного даху. Побудована без їх урахування сонячна електростанція, звичайно ж, буде працювати і генерувати електроенергію. Але вона не буде повністю відповідати вимогам і побажанням інвестора, і буде працювати непрогнозовано і неефективно.


Третій важливий момент при виборі підрядника: необхідно перед початком співпраці організувати виїзд інженерів майбутньої підрядної організації на об'єкт. Практика показує, що навіть при наявності фотографій та проектної документації не можна врахувати особливості кожної конкретної даху. Чи не відвідавши об'єкт, неможливо правильно запроектувати СЕС. Необхідно також вивчити профіль електроспоживання об'єкта: зміна споживання протягом дня, по днях тижня, помісячно (фактор сезонності). Не секрет, що рівень сонячної генерація в зимові місяці в п'ять-шість разів нижче, ніж в літні. Такий аналіз дасть можливість уникнути ситуацій, коли в результаті встановлення сонячних батарей електроенергії недостатньо або навпаки, вироблено в надлишку, тобто поєднати профіль споживання об'єкта і профілю генерації СЕС.


Четвертий критерій, який необхідно врахувати при виборі підрядника - це те, яке обладнання буде запропоновано потенційним підрядником. Є компанії, які працюють строго з певними брендами. Це означає, що можливості маневру при виборі обладнання у замовника не буде. З іншого боку, є інвестори, які самостійно купують те, що в даний момент на ринку дешевше. Ідеальний варіант - якщо вибір обладнання робиться на підставі спільного рішення замовника і підрядника.


Чи важливо, щоб проєкт будівництва СЕС вела одна компанія від початку і до кінця?


- За десять років роботи на ринку України ми брали участь у різних проєктах - в якості єдиного генерального підрядника і в ролі підрядника, який ніс відповідальність за певне коло питань.


По-перше, ті проєкти, в яких зайняті відразу кілька підрядних організацій, як правило, затягуються. При цьому висока ймовірність того, що на завершальному етапі, в процесі підключення об'єкта до мереж і введення його в експлуатацію, виникне ряд невирішених питань, якими ніхто так і не займався. А гроші вже витрачені і станція побудована. Об'єкт, який міг би вже почати генерувати електроенергію і приносити прибуток, виявляється в просте.


По-друге, в разі помилки не зовсім зрозуміло, хто винен. Якщо, наприклад, одна компанія проєктувала, а інша будувала, і щось піде не так, то при при пусконаладке напевно виникнуть суперечки. Для підвищення швидкості будівництва об'єкта і зручності вирішення питань краще, коли все віддано в одні руки. Та й загальний бюджет проекту в такому випадку знижується.

Об' єкт "Рихта", побудований компанією "Авенстон"


Про що повинен задуматися замовник в пошуках сервісного партнера?


- Питання про подальше обслуговування електростанції потрібно задавати собі не в той момент, коли станція вже побудована, а на етапі проектування і вибору підрядника на будівельно-монтажні роботи. Ідеальний варіант, якщо за об'єктом буде стежити і доглядати та ж компанія, яка його проектувала і будувала. Ми б рекомендували розглядати питання проектування, будівництва, і сервісного обслуговування в комплексі і наймати одного підрядника. Також непоганий варіант, коли в інвестора є власна служба експлуатації та сервісу. І найгірше, коли сервіс на об'єкті здійснює компанія, яка не мала до нього жодного стосунку на етапі реалізації.


Напрямок сервісного обслуговування СЕС зараз дуже актуально, і цей ринок дуже насичений. Потрібно відрізняти три блоки послуг, які багато об'єднують в поняття «сервіс». Це щоденна експлуатація, планове сервісне обслуговування і гарантійне обслуговування, включаючи позапланові виїзди для ремонту. Якщо експлуатація - це відповідальність власника об'єкта, сервісне обслуговування - це контракт сервісної організації, то гарантійне обслуговування - це на час гарантії відповідальність тієї компанії, яка будувала об'єкт.


Як формується вартість сервісного обслуговування СЕС?


- Важливо розуміти, що саме включено в пакет послуг. На ринку в даний момент є багато компаній, які пропонують різні набори (пакети) сервісних послуг. Їх вартість істотно відрізняється в залежності від багатьох факторів. Зокрема, від задіяного на об'єкті обладнання, масштабу об'єкта, і періоду, на який полягає сервісний договір. Але, наприклад, якщо в сервісне обслуговування включена охорона об'єкту, то вартість договору буде залежати не тільки від розміру станції, але і від кількості постів охорони.


Дізнайтеся детальніше про технічні аспекти підвищення ефективності дахових сонячних електростанцій для власного споживання від компанії Авенстон на 12-му Бізнес Форумі Сталої Енергетики Центральної та Східної Європи SEF&CSIOLAR 2020.

Цього року компанія Авенстон стала партнером на Мегават спонсором події SEF&CISOLAR 2020.

Долучайтеся до бізнес спільноти! Візьміть участь в онлайн форумі, послухайте виступи та панельні дискусії 50+ спікерів локального ринку та світових експертів у галузі новітніх енергетичних технологій, беріть участь в панельній онлайн дискусії з кращими юристами енергетичного права, спілкуйтесь та проводьте переговори завдяки новим можливостям віртуальної платформи заходу.


Вперше організатори зроблять паралельно з офлайн виставкою віртуальну виставку, на якій кожен учасник зможе відвідати віртуальний стенд компанії і відразу зв'язатися з її представниками по аудіо- або відеозв'язку.


Реєстрація на форум: uaforum.sefkyiv.com Реєстрація на виставку: ua.exhibition.sefkyiv.com

Час завжди правильний, щоб робити правильні речі.

До зустрічі 20-22 жовтня на SEF&CISOLAR 2020!

Избранные посты
Recent Posts
Архив
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Мы в соцсетях
Поиск по тегам

Let's stay in touch

  • LinkedIn
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Instagram

Online Community

Copyright © 2016-2020 IBcentre Inc.  All rights reserved.   Privacy Policy